Sérült, esztétikailag hátrányos, mosolynál látszódó frontfogak és a kisőrlő fogak külső felszínének fedésére szolgáló módszer. Ezzel a módszerrel a fog külső felszínét tömőanyaggal vagy valamilyen porcelánleplezéssel fedjük.
Mikor ajánlott a héj alkalmazása?
A héj frontfogak és a kisőrlő külső felszínének sérülése esetén alkalmazható, mellyel tökéletes esztétikai eredményt lehet elérni. Előnyei a koronával szemben, hogy nem kell lecsiszolni a teljes fogat, csak a külső felszín érintett, tehát kevésbé radikális beavatkozás, és esztétikailag tökéletes eredményt lehet vele elérni. Használatának vannak korlátai, ugyanis amikor kiterjedt szuvasodás alakult ki a fogakban, akkor nem célszerű alkalmazni; ilyen esetben porcelán korona készítése javasolt.
A héjak típusai és a kezelések menete
A héjaknak különböző típusai léteznek, melyek abban különböznek egymástól, hogy milyen anyagot vagy milyen technikát használunk a fogak felszínének leplezésére.
A legegyszerűbb a tömőanyagból elkészített, úgynevezett direkt héj, mely esetben a fogak sérüléseit, felszíni hibáit minimális korrekció után, tömőanyaggal fedjük, így egy szép, külső héj jön létre.
Ennél esztétikailag, funkcionálisan pontosabb és szebb megoldás a porcelán, illetve a lumineer porcelán héj. A porcelán héjak készítése esetén a fog külső felszínét lecsiszoljuk, míg a hátsó felszín érintetlen marad. A fog külső felszínére a technikus készít egy a fogfelszínt tökéletesen fedő, az ínyszélhez pontosan illeszkedő porcelán héjat, amit a fogorvos ragaszt fel a fogak megfelelő előkészítése után.
A porcelán héjaknak két típusa létezik. Az egyik a prés porcelán, amikor tiszta porcelánból készül a héj, a másik pedig a cirkónium vázra égetett porcelán héj, amikor a héjnak van egy cirkónium váza, és erre égetik rá a porcelánt. Mind a kettő esztétikailag tökéletes megoldást eredményez, de a cirkónium héj az egyszerű kerámiával szemben tartósabb.
A héjak között a legmodernebb megoldás a lumineer héj. Az ilyen típusú héjak felhelyezése nem minden páciens esetében lehetséges, ugyanis a fogak és a harapási viszonyok nagyfokú szabálytalansága korlátot szabhat az alkalmazhatóságának. A lumineer héj felhelyezéséhez nem kell a fogakat kívülről lecsiszolni, csak a felszíni egyenetlenségeket szükséges elsimítani (kontúrozni). A művelet után a fogorvos lenyomatot vesz precíziós lenyomatanyaggal, majd a minta alapján az erre szakosodott fogtechnikai labor speciálisan erre a célra kifejlesztett porcelánból készít kontaktlencse vastagságú héjakat, melyeket a fogorvos megfelelő előkészítés után felragaszt a fog külső felszínére.
A kezelések során használt eszközökről és anyagokról a Fogászati technológia oldalon olvashat.